Kde je Thajsko: Geografické umístění a mapy Thajska.
·

Kde je Thajsko: Geografické umístění a mapy Thajska.

Víte, kde se nachází Thajsko? Toto nádherné jihovýchodní asijské království má mnohé k nabídnutí. Pokud se zajímáte o exotická dobrodružství, úchvatnou přírodu a fascinující kulturu, pak je Thajsko to pravé místo pro vás. Ležící na západním pobřeží poloostrova Indonésie, nabízí Thajsko nádherné pláže Andamanského moře na západě a Golfským mořem na východě. Kromě toho se Thajsko pyšní svými impozantními horami, rozmanitými tropickými deštnými lesy a fascinujícími historickými památkami. Chcete-li se dovědět více o umístění Thajska a objevit mapy této země, pokračujte ve čtení tohoto článku.
Geografie Thajska: Poloha, klima a reliéf

Geografie Thajska: Poloha, klima a reliéf

Thajsko, oficiálně známé jako Království Thajsko, je země nacházející se v jihovýchodní Asii. Geograficky leží Thajsko na poloostrově Indokínského poloostrova a zasahuje až do Malajského poloostrova. Hranice země tvoří Barmá, Laos, Kambodža a Malajsie. Thajsko se nachází mezi zeměpisnými šířkami 5°, 37′ a 20°, 27′ severní zeměpisné šířky a mezi délkami 97° a 106° východní délky.

Reliéf Thajska je velmi rozmanitý. Téměř 70 % země tvoří pohoří, jehož nejvyšším vrcholem je Doi Inthanon s nadmořskou výškou 2 565 metrů. V západní části země se nachází známé pohoří Khao Sok, které je domovem bohaté flóry a fauny. Na severovýchodě se rozkládá plochá oblast zvaná Korat, která je geologicky jednou z nejstarších částí Thajska. Mezi další významná reliéfní území patří deltová oblast řeky Menam, která se nachází v centrální části země. Celkově lze říci, že Thajsko nabízí různorodé prostředí, od horských vrcholků až po pláže a tropické deštné lesy.

V následující tabulce je uveden přehled podnebných oblastí v Thajsku:

Podnebná oblast Průměrná teplota Průměrné srážky
Sever Thajska 20-35 °C 500-2 500 mm
Centrální Thajsko 25-35 °C 1 000-1 500 mm
Jižní Thajsko 25-35 °C 1 500-3 000 mm

Thajsko je známé také svými krásnými plážemi, například na slavných ostrovech Phi Phi a Phuket. Tropické klima, se dvěma hlavními obdobími – suchým a deštivým, přispívá k tomu, že je Thajsko oblíbenou turistickou destinací po celý rok. S odlišnými geografickými a klimatickými podmínkami nabízí Thajsko návštěvníkům neuvěřitelné množství možností a zážitků.
Thajsko na mapě světa: Sousední země a oceány

Thajsko na mapě světa: Sousední země a oceány

Thajsko se nachází v jihovýchodní Asii a je známé svou exotickou krásou a bohatou kulturou. Leží východně od Myanmaru a jižně od Laosu, přičemž na východě hraničí s Kambodžou a na jihozápadě s Malajsii. Thajské pobřeží na západě omývá Andamanské moře, zatímco Thajský záliv se nachází na východním pobřeží. Je to země plná kontrastů, která nabízí nádherné pláže, vyhlášená turistická města, husté džungle, krásné ostrovy a historická města.

Thajsko má vynikající geografickou polohu, která ho činí oblíbeným turistickým cílem. Pokud se podíváte na mapu Thajska, uvidíte, že tato země je obklopena vodou. Na severu je Thajsko obklopeno pohořím a uprostřed země protéká řeka Čao Praya. V případě, že plánujete návštěvu Thajska, můžete si udělat představu o geografii a polohách jednotlivých měst a turistických atrakcí. Zde je malá nečíslovaná seznamka některých nejznámějších turistických destinací, které Thajsko nabízí:

 • Phuket: Nejznámější ostrov v Thajsku nabízí krásné pláže, šnorchlování a potápění.
 • Bangkok: Hlavní město Thajska, které je plné chrámů, tržnic a moderních budov.
 • Chiang Mai: Město obklopené horami, které je známé svými chrámy, trhy a přírodními parky.
 • Ayutthaya: Historické město, které bylo kdysi hlavním městem Thajska a kde najdete ruiny starých chrámů a paláců.

Vědět, kde se Thajsko nachází a jaké sousední země a oceány ho obklopují, je důležité pro každého, kdo plánuje navštívit tento úchvatný kousek světa. Geografická poloha Thajska mu umožňuje nabídnout širokou škálu aktivit a zážitků pro turisty všech věkových skupin.
Geografické charakteristiky Thajska: Převládající vegetace a životní prostředí

Geografické charakteristiky Thajska: Převládající vegetace a životní prostředí

Thajsko, země s bohatou kulturou a úchvatnou přírodou, se nachází v jihovýchodní Asii. Leží mezi Andamanským a Thajským mořem a sousedí s Barmou, Laoskem, Kambodžou a Malajsii. Geograficky je rozloženo na ploše přibližně 513 120 čtverečních kilometrů, čímž se řadí mezi větší země v regionu.

Thajsko se pyšní pestrou paletou převládajících vegetačních typů a životního prostředí. V oblastech ovlivněných teplým monzunovým podnebím se nachází tropické lesy s bohatou biodiverzitou. Tyto lesy jsou domovem mnoha druhů rostlin a zvířat, včetně slonů, tygrů, opic a exotických rostlin. Na severu země se rozprostírají horské oblasti s deštnými lesy a významnými řekami, jako je Mekong, který tvoří přirozenou hranici mezi Thajskem a Laoskem. Na jihu lze obdivovat úchvatné pláže, korálové útesy a ostrovy, které přitahují turisty z celého světa. Díky různorodosti svého prostředí a přírodním krásám je Thajsko skutečným rájem pro přírodovědce, dobrodruhy a milovníky přírody.

Převládající vegetace v Thajsku:

 • Tropické lesy
 • Deštné lesy
 • Mangrovníkové porosty
 • Savany
 • Korálové útesy

Životní prostředí v Thajsku:

 • Bohatá biodiverzita
 • Různorodé ekosystémy
 • Důležité řeky, jako je Mekong
 • Fenomenální pláže a ostrovy
 • Chráněné přírodní rezervace a národní parky
Řeka Délka Umístění Úloha
Mekong 4,350 km Severní hranice Thajska a Laosu Jedna z nejvýznamnějších řek v Asii, zásobuje vodu pro zemědělství a je domovem mnoha živočišných druhů.
Chao Phraya 372 km Centrální Thajsko Ekonomicky významná, slouží jako dopravní tepna a zásobuje vodu pro zemědělství a pití.

Thajsko je jedinečnou zemí, která svým návštěvníkům nabízí překrásnou přírodu a různorodé životní prostředí. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete prozkoumat tropické lesy, pláže nebo historická města, vždy budete ohromeni bohatstvím geografických charakteristik této země. Nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát, abyste mohli zachytit nádhernou přírodu a okamžiky strávené v tomto úžasném prostředí.
Historická pozadí Thajska: Vliv kulturního dědictví na krajinu

Historická pozadí Thajska: Vliv kulturního dědictví na krajinu

Historické pozadí Thajska je neodmyslitelně spojeno s jeho bohatým kulturním dědictvím, které mělo významný vliv na krajinu země. Thajsko se nachází v jihovýchodní Asii a sdílí své hranice s Barmou, Laosu, Kambodžou a Malajsii. Jeho polooha a geografické charakteristiky sehrály rozhodující roli ve formování thajské kultury a přírodního prostředí.

Thajsko se rozkládá na ploše přes 513 000 čtverečních kilometrů, což ho činí přibližně stejně velkým jako Španělsko. Krajina Thajska je rozmanitá a nabízí nádherné pláže, tropické deštné lesy, horské pohoří a říční údolí. Při pohledu na mapu Thajska je patrné, že země má dvě hlavní části – sever a jih. Na severu se nachází horské pohoří známé jako Pohoří Zlatého trojúhelníku, které je domovem několika etnických menšin a nabízí fascinující přírodní scenérie. Na jihu Thajska pak najdeme nezapomenutelné pláže a ostrovy, mezi kterými si turisté mohou vybírat.

Historické události a tradice silně ovlivnily krajinu Thajska. Například budhistické chrámy, známé jako waty, jsou roztroušeny po celé zemi a jsou významným symbolem thajské kultury. Tyto chrámy mají různé architektonické styly a jsou obklopeny zahradami a sochami Buddhů. Dalším významným kulturním dědictvím je tradiční thajská architektura, která je ovlivněna sousedním Čínou. Mezi architektonické poklady patří například Královský palác v Bangkoku a chrám Wat Arun s ikonickou zvonicí.

Thajsko je tedy země plná historie, kde kulturní dědictví silně ovlivnilo krajinu. Jeho polooha v jihovýchodní Asii a geografické charakteristiky přispěly k rozmanitosti krajiny. Zajímavé areály, jako jsou pohoří a pláže, spolu s kulturními poklady, jako jsou budhistické chrámy a tradiční architektura, přitahují turisty z celého světa. Thajsko je skutečně unikátním místem, které nabízí nejen nádherné přírodní scenérie, ale také fascinující kulturní zážitky.
Thajská kuchyně: Známé speciality a regionální rozmanitost

Thajská kuchyně: Známé speciality a regionální rozmanitost

Thajská kuchyně je známá po celém světě díky svému bohatému mixu chutí, exotickým ingrediencím a překvapivým kombinacím. Tato kuchyně je charakteristická svými pikantními dochucovadly, sladkým kokosem a svěžími bylinkami, které dodávají jedlům neodolatelnou vůni a chuť. Mezi nejznámější speciality thajské kuchyně patří například Pad Thai, což je tradiční smažené nudle s krevetami, vepřovým masem a zeleninou. Dalším oblíbeným pokrmem je Zelený kari, který se připravuje s rýží a je obvykle pikantnější než červený kari.

Thajsko se nachází na jihovýchodě Asie a sousedí s Barmou, Laosem, Kambodžou a Malajsií. Toto zeměpisné umístění ovlivňuje i thajskou kuchyni, která se stala unikátním kombinací vlivů z okolních zemí. Každý region Thajska má své vlastní speciality a chuťové preference. Například v severním regionu je oblíbené jídlo Khao Soi, což jsou živý syrové nudle podávané v silné omáčce. Ve středním Thajsku je pak populární jídlo Tom Yum, což je kyselá polévka s krevetami, houbami a bylinkami. Prozkoumejte thajskou kuchyni a objevte její regionální rozmanitost!

Turistické atrakce v Thajsku: Od exotických pláží po historická města

Thajsko, země exotických pláží a historických měst, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v jihovýchodní Asii. Nachází se v centrální části Indočíny a sousedí s Barmou, Laoskem, Kambodžou a Malajsii. Geograficky je Thajsko rozděleno na čtyři hlavní regiony: sever, střed, východ a jih. Každá část země nabízí unikátní atrakce a zážitky pro návštěvníky.

Jih Thajska je známý svými krásnými plážemi a slavnými letovisky, jako je Phuket, Krabi a Pattaya. Tito pobřežní ráje lákají návštěvníky z celého světa svými bílými písečnými plážemi, tyrkysově modrou vodou a bohatým podmořským životem. Kromě toho zde můžete najít také malebné ostrovy, jako je Phi Phi nebo Similan, které se staly populárními díky filmu Pláž s Leonardem DiCapriem.

Na severu Thajska můžete objevit nádhernou přírodu a kulturní poklady. Chiang Mai, starobylé město ve středověkém stylu, je domovem mnoha chrámů, trhů a tradic thajského umění. Navštivte chrám Wat Phra That Doi Suthep, který se nachází na vrcholu hory a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Další atrakcí v této oblasti je královský palác v Chiang Mai a elefantí rezervace, kde si můžete užít nezapomenutelnou interakci s těmito majestátními zvířaty.

Thajsko je tak rozmanitou zemí, že se v ní najde něco pro každého. Bez ohledu na to, zda jste vyznavačem slunečních koupelí na plážích nebo jste dobrodružným cestovatelem, který se chce ponořit do historie a kultury, Thajsko vás nezklame. Vydejte se na tuto fascinující cestu a objevte jedinečnost a krásu tohoto úžasného koutu světa.

Tradiční thajské festivaly: Kulturní zážitky a obřady

Tradiční thajské festivaly jsou skvělým způsobem, jak více poznat místní kulturu, obřady a tradice Thajska. Tyto festivaly jsou plné živých barev, tance, hudby a tradičních kostýmů, které návštěvníkům poskytují autentický pohled do dědictví této země. Existuje mnoho různých festivalů po celý rok, které oslavují různé aspekty thajské kultury.

Jeden z nejvýznamnějších festivalů je Songkran, což je tradiční thajský Nový rok. Tento festival se koná v dubnu a je spojený s osvěžujícími vodními bitvami, při kterých jsou lidé poléváni vodou a pouštějí se vodou z plastových pistolek. Toto gesto symbolizuje očištění a nový začátek. Dalším zajímavým festivalem je Loy Krathong, který se slaví na konci listopadu. Během tohoto festivalu lidé plaví malé čluny s plovoucím svíčkami na řece, jezeru nebo na moři. Toto se provádí s nadějí, že se odplaví všechny negativní energie a přítomné starosti. Tímto způsobem je oslavena voda, která je v Thajsku považována za důležitý prvek života.

Thajská fauna a flóra: Ochrana přírody a biodiverzita

Thajská fauna a flóra jsou jedinečné a bohaté, a proto je ochrana přírody a biodiverzita v této oblasti neuvěřitelně důležitá. Thajsko se nachází v jihovýchodní Asii a je známé svou různorodou přírodou a krásnými krajinami. Zde se nachází několik velmi významných přírodních rezervací, které mají za cíl chránit místní druhy a zachovat bohatství thajské fauny a flóry.

V thajských pralesích a národních parcích můžete nalézt mnoho druhů ohrožených zvířat, jako jsou sloni, tygři a nosorožci. V současné době probíhají intenzivní ochranářské programy, které se snaží zastavit ztrátu přírodních habitatů a zajišťovat bezpečnost druhů, které jsou ohroženy lovem a nelegálním obchodem.

Thajská fauna a flóra jsou také známé svými endemickými druhy, které se vyskytují pouze v této oblasti. Mezi tyto druhy patří například hlemýžď s pagodovitou ulitou a orchideje s pestrou barevnou paletou. Tato jedinečnost je důvodem pro větší ochranu a péči o tyto druhy, aby se zajistilo jejich přežití pro budoucí generace.

Každý, kdo navštíví Thajsko, by se měl seznámit s místními přírodními rezervacemi a jejich snahou o ochranu přírody a biodiverzity. Thajská vláda spolupracuje s mezinárodními organizacemi a rozvíjí udržitelné strategie pro zajištění přírodního bohatství této země. Společnými silami se snažíme chránit a zachovat unikátní druhy a krajinu Thajska pro celosvětové uznání a budoucí generace.

Nejlepší destinace v Thajsku: Odpočinek na ostrovech a dobrodružství v džungli

Pokud se chystáte na dovolenou do Thajska, rozhodně nemůžete vynechat jeho nejlepší destinace. Tím prvním jsou bezpochyby nádherné thajské ostrovy. Zde si můžete užívat křišťálově čisté moře, bílé písečné pláže a úchvatnou přírodu. Mezi nejoblíbenější ostrovy patří Phuket, Koh Samui a Krabi. Na Phuketu se můžete vydat na prohlídku starého města, navštívit chrámy či se vydat na výlet na slavný Phi Phi ostrov. Na Koh Samui si pak můžete užívat krásné pláže, moderní vybavení a luxusní hotely. V oblasti Krabi vás čeká neuvěřitelná scenérie se strmými vápencovými útesy, které doslova vyčnívají z moře.

Pokud jste spíše dobrodružní typ, pak Thajsko nabízí také skvělé možnosti pro objevování džungle a adrenalinové aktivity. V přírodních parkách Khao Sok a Doi Inthanon se můžete vydat na výlety do džungle, kde budete mít možnost vidět vzácné druhy rostlin a zvířat. Návštěva slavné řeky Kwai je také nezapomenutelným zážitkem. Můžete se vydat na plavbu po řece, navštívit most přes řeku Kwai a prozkoumat okolní nádhernou krajinu. Pro milovníky adrenalinu jsou zde také možnosti jako rafting, potápění, horolezectví a mnoho dalších.

Thajsko je skutečně zemí s nekonečnými možnostmi. Bez ohledu na to, zda hledáte odpočinek na pláži nebo dobrodružství v džungli, tato krásná země vám nabídne to nejlepší z obojího. Přijďte a objevte neuvěřitelné destinace, které Thajsko nabízí! V článku jsme prozkoumali geografické umístění a mapy Thajska. Doufáme, že jste se dozvěděli mnoho zajímavých informací o této exotické zemi.

Thajsko se nachází v jihovýchodní Asii a je známé svou bohatou kulturou, krásnými plážemi a úchvatnou přírodou. Leží mezi Andamanským mořem na západě a Jihočínským mořem na východě. Hlavním městem je Bangkok, který je nejen politickým a ekonomickým centrem, ale také nabízí nádherné historické památky a moderní atrakce.

Thajská krajina je rozmanitá, od horských pohoří na severu po zelené pláně v centrální části a tropické deštné pralesy na jihu. Existuje mnoho národních parků, které vybízejí k objevování a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin.

Díky našim detailním mapám jste se dozvěděli více o jednotlivých regionech Thajska a navázání na ně se můžete snadno orientovat při plánování vaší cesty. Takže neváhejte, vydejte se na dobrodružnou cestu a objevujte krásy Thajska!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *