Je Bulharsko v Schengenu? – Cestování v Evropě
·

Je Bulharsko v Schengenu? – Cestování v Evropě

Víte, co je právě teď nejnovější zprávou ze světa cestování? Bulharsko, země bohatá na krásné pláže a historické památky, se již brzy stane součástí Schengenského prostoru. Pro ty, kteří milují objevování nových míst a překračování hranic, to představuje neuvěřitelnou příležitost. Ale co to vlastně znamená pro cestování v Evropě? V tomto článku se podíváme na všechny důležité informace o tomto nadcházejícím vývoji – od vlivu na vstupní podmínky až po výhody pro turisty. Připravte se na objevování nového území bez hranic a na neomezenou svobodu pohybu. Přečtěte si náš článek a zjistěte, co všechno vás čeká při cestování v Bulharsku a dalších částech Evropy!
1. Podmínky vstupu a význam Bulharska v rámci Schengenského prostoru

1. Podmínky vstupu a význam Bulharska v rámci Schengenského prostoru

Bulharsko je zemí nacházející se na východě Evropy a od roku 2007 je členem Evropské unie. I když Bulharsko není součástí Schengenského prostoru, dosáhlo značného pokroku ve splnění požadavků na vstup. Bulharsko se dostalo do Schengenského hodnocení již v roce 2010 a od té doby pracuje na zlepšení svého právního systému, policejní spolupráce a kontrolních systémů. Vstup do Schengenského prostoru by pro Bulharsko znamenal zvýšení bezpečnosti, obchodních příležitostí a cestovního ruchu.

Vstup Bulharska do Schengenského prostoru by měl přinést řadu výhod jak pro samotné Bulharsko, tak i pro celý Schengenský prostor. Bulharsko je známé svou bohatou historií a krásnou krajinou, což by přilákalo ještě více turistů ze zemí v Schengenském prostoru. Cestování by se stalo pohodlnějším a rychlejším, neboť cestovatelé by už nemuseli absolvovat složité a zdlouhavé hraniční kontroly při vjezdu do Bulharska. Zároveň by vstup Bulharska podpořil spolupráci mezi bulharskými a zbytkem evropských zemí, což by přineslo větší bezpečnost a ekonomický růst.

Země Hodnocení Schengenu
Bulharsko V procesu hodnocení
Česko Součást Schengenu
Německo Součást Schengenu

Jakmile Bulharsko splní všechny požadavky na vstup do Schengenského prostoru, bude mít možnost se stát další zemí ve složitém, ale důležitém systému bezhraniční spolupráce v Evropě. To je významné nejen pro Bulharsko, ale i pro celou Evropu. Schengenský prostor umožňuje volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, což je klíčovým faktorem pro vytváření jednotného trhu a posílení evropské integrace.

2. Seznamte se s omezeními a pravidly cestování v Bulharsku a v Schengenské oblasti

2. Seznamte se s omezeními a pravidly cestování v Bulharsku a v Schengenské oblasti

Bulharsko a Schengenská oblast – dva pojmy, které často zaměňujeme, a přesto mají zcela odlišný význam. Bulharsko není v současné době členem Schengenského prostoru a pro cestování do Bulharska platí samostatná pravidla. Na druhou stranu, Schengenská oblast je sdružením 26 evropských zemí, které se dohodly na zrušení hraničních kontrol mezi sebou.

Pokud plánujete cestovat do Bulharska, je důležité si uvědomit, že i když Bulharsko není v Schengenu, existují některá omezení, která se vztahují na cestování v rámci Evropy. Pokud přiletíte do Bulharska z některé země, která je členem Schengenského prostoru, je možné, že budete muset dodržovat pravidla Schengenského prostoru při návratu zpět do své země.

Při cestování mezi zeměmi, které nejsou členy Schengenského prostoru, je nutné dodržovat hraniční kontroly a mít příslušné víza nebo povolení k pobytu. Před cestou do Bulharska je proto důležité zkontrolovat aktuální vízové požadavky a pravidla cestování dané země. Proces získání víza se může lišit podle vaší státní příslušnosti a délky plánovaného pobytu. Nejlepší je konzultovat s příslušnými konzulárními úřady nebo se obrátit na odborníka na cestování, abyste se před cestou dostatečně připravili a niminulo žádné nepříjemnosti.
3. Nabízené příležitosti a výhody při cestování po Bulharsku a Schengenské zóně

3. Nabízené příležitosti a výhody při cestování po Bulharsku a Schengenské zóně

Bulharsko není součástí Schengenského prostoru, avšak nabízí mnoho příležitostí a výhod pro cestování jak po Bulharsku, tak i do ostatních zemí Schengenské zóny. Zároveň je důležité mít na paměti, že při cestování mezi Bulharskem a zeměmi Schengenského prostoru je třeba dodržovat příslušné vízové a celní povinnosti.

 1. Nabízené příležitosti při cestování po Bulharsku:

  • Půvabná příroda a historie: Bulharsko je zemí s bohatou historií a úchvatnou přírodou. Můžete se vydat na procházku rozmanitou horskou krajinou Rile a Pirin, navštívit slavnostní hrobky v Kazanlaku, či prozkoumat starobylé památky a kláštery v Nesebaru. Země nabízí také úchvatné pobřeží s čistými plážemi, které lákají k příjemnému relaxu.
  • Kulturní zážitky: Bulharsko je zemí s bohatou kulturou a tradicemi. Můžete navštívit tradiční folkloristické festivaly, ochutnat místní kulinářské speciality nebo se zúčastnit národních oslav a ceremonií. Bulharsko je také známé pro své klavírní vystoupení ve Splitu, který je hlavním městem hudby.
 2. Výhody při cestování do Schengenské zóny:
  • Volný pohyb: Bulharský pas vám umožňuje volný pohyb mezi zeměmi Evropské unie, které jsou součástí Schengenského prostoru. Můžete si naplánovat svůj výlet a navštívit ikonická místa, jako je Eiffelova věž v Paříži, Koloseum v Římě či malou mořskou vílu v Kodani, bez nutnosti víza nebo dodatečných cestovních omezení.
  • Ekonomické výhody: Členství Bulharska v Evropské unii a volný pohyb v rámci Schengenského prostoru nabízí také ekonomické výhody při cestování. Můžete vyhledat levné letenky a ubytování, využít výhodných nabídek na zboží a služby a prozkoumat nové trhy a příležitosti pro podnikání.

Výlety po Bulharsku a cestování po Schengenské zóně jsou nejenom o objevování nových míst a kultur, ale také o rozšíření našich horizontů a obohacení našich životních zkušeností. Buďte připraveni zažít nevšední dobrodružství a nechte se unést kouzlem Evropy.
4. Co očekávat při překračování hranic mezi Bulharskem a ostatními Schengenskými státy

4. Co očekávat při překračování hranic mezi Bulharskem a ostatními Schengenskými státy

Při překračování hranic mezi Bulharskem a ostatními Schengenskými státy je důležité mít na paměti několik faktorů. Bulharsko momentálně není součástí Schengenského prostoru, což znamená, že při cestování do jiných Schengenských zemí budete muset projít hraniční kontrolou.

Co tedy očekávat při překračování hranic? Zde je několik klíčových informací, které vám mohou pomoci:

 1. Kontrola pasu: Při překračování hranic mezi Bulharskem a Schengenskými zeměmi budete muset předložit platný cestovní pas. Vaše totožnost a povolení k pobytu budou kontrolovány příslušnými imigračními úřady. Ujistěte se, že váš pas je platný a bude platný po celou dobu cesty.

 2. Celní kontrola: Očekávejte také celní kontrolu při vstupu do jiných Schengenských zemí. To znamená, že byste měli být připraveni na prohlídku zavazadel a případné dotazy ohledně přepravovaných zboží. Nepřekračujte přípustnou limitní hodnotu zboží určenou pro cestující, abyste se vyhnuli potenciálním obtížím.

I když nejsou Bulharské hranice součástí Schengenského prostoru, cestování mezi Bulharskem a ostatními Schengenskými státy stále není nemožné. Stačí si jen dávat pozor na zmíněné aspekty a respektovat příslušná pravidla a předpisy.

5. Doporučení pro optimálně přizpůsobit plánování cestování mezi Bulharskem a ostatními Schengenskými zeměmi

Většina cestovatelů se často ptá: "Je Bulharsko součástí Schengenského prostoru?" Odpověď je však ne. Bulharsko je zemí mimo Schengen a i přesto, že je členem Evropské unie, cestování mezi Bulharskem a ostatními Schengenskými zeměmi vyžaduje některé úpravy.

 1. Platné víza: Pokud plánujete cestovat mezi Bulharskem a Schengenskými zeměmi, musíte mít vhodné vízum pro každou zemi, kterou chcete navštívit. Bulharsko uznává Schengenské vízum, takže pokud již máte Schengenské vízum, můžete ho použít i pro vstup do Bulharska. Alternativně, pokud plánujete trávit delší dobu v Bulharsku, můžete požádat o samostatné vízum pro Bulharsko.

 2. Hraniční kontroly: Při cestování mezi Bulharskem a ostatními Schengenskými zeměmi musíte počítat s hraničními kontrolami. To znamená, že překročení hranic může zpomalit váš čas cestování. Doporučujeme vždy mít s sebou platné doklady totožnosti, jako je cestovní pas, aby byla vaše cesta co nejplynulejší.

S rozdílnými pravidly pro cestování mezi Bulharskem a Schengenskými zeměmi je důležité být dobře informovaný a plánovat dopředu. Ujistěte se, že máte správné vízum a platné doklady, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím. Nevynechejte také informace o aktuálních pravidlech cestování a upozorněních pro jednotlivé destinace, abyste si mohli plně užít své dovolené v Evropě.
6. Důležité informace o dopravě a přepravě při cestování v rámci Bulharska a Schengenského prostoru

6. Důležité informace o dopravě a přepravě při cestování v rámci Bulharska a Schengenského prostoru

Bulharsko je zajímavou destinací pro cestovatele, kteří se plánují pohybovat nejen v rámci samotného Bulharska, ale také v Schengenském prostoru a dalších evropských zemích. I když Bulharsko není součástí Schengenského prostoru, přesto nabízí možnosti snadného a pohodlného cestování do jiných zemí Evropské unie.

Při cestování v rámci Bulharska a Schengenského prostoru je důležité mít s sebou platnou cestovní identifikační doklad, jako je pas či občanský průkaz. V rámci Bulharska se doprava a přeprava dá zajišťovat různými způsoby. Obvyklými způsoby přepravy jsou letadlo, vlak, autobus či osobní automobil. V Bulharsku existuje rozvinutá síť dálnic a silnic, což umožňuje snadný pohyb po zemi. Pro navigaci je doporučeno mít aktualizovanou mapu nebo použít navigační systém ve vozidle. Při cestování do jiných zemí v rámci Schengenského prostoru je možné využít dopravní spoje, jako jsou vlaky, autobusy či letadla, které nabízejí přímé spojení s mnoha evropskými destinacemi. Před cestou je však důležité zkontrolovat aktuální podmínky a požadavky na cestu, tak aby bylo cestování co nejplynulejší a bezproblémové.

7. Místa a turistické atrakce v Bulharsku i v dalších Schengenských zemích, které stojí za návštěvu

Schengenský prostor je jedním z nejvyhledávanějších cestovních cílů v Evropě, a Bulharsko je jednou z populárních destinací pro turisty hledajících zajímavá místa a atrakce. I když Bulharsko samo o sobě není součástí Schengenského prostoru, můžete si dosáhnout na všechny výhody, které nabízí cestování v rámci Schengenu.

Mnoho turistů se zajímá o historické památky a dovolenou na pláži. Bulharsko má jedinečné místa, která splňují oba tyto požadavky. Například letovisko Slunečné pobřeží nabízí jak slunečné pláže, tak také starobylé ruiny z dob Římské říše, jako například starověký Apollonův chrám. Další zajímavou turistickou atrakcí je hlavní město Sofia, které je domovem mnoha historických památek, jako například ikonická Katedrála Alexandra Něvského.

V rámci Schengenu je mnoho dalších zajímavých míst k objevování. Například Rakousko nabízí úchvatné alpské scenérie, historická města jako Vídeň a Salzburg a samozřejmě známou uměleckou a architektonickou dědictví. Itálie je další oblíbenou destionací, díky své bohaté historii, úchvatným památkám, slavné italské kuchyni a krásným plážím. Nezapomeňte také na Německo, které nabízí pestrou směsici modernity a historických míst, jako je Braniborská brána v Berlíně a Katedrála v Kolíně nad Rýnem.

Cestování v rámci Schengenu je skutečným přínosem pro všechny turisty, kteří chtějí objevovat nové kultury, historické památky a krásy Evropy. Ať už se rozhodnete navštívit Bulharsko nebo jinou Schengenskou zemi, jste si jisti, že zažijete úžasné dobrodružství plné nezapomenutelných zážitků.
8. Možnosti ubytování a stravování v Bulharsku i v ostatních Schengenských státech

8. Možnosti ubytování a stravování v Bulharsku i v ostatních Schengenských státech

Bulharsko není momentálně součástí Schengenského prostoru, což znamená, že cestování do jiných Schengenských států z Bulharska vyžaduje dodatečné kontroly na hranicích. Nicméně, Bulharsko jako člen Evropské unie poskytuje mnoho možností ubytování a stravování pro turisty. Budete mít širokou škálu výběru od levných a příjemných hotelů až po luxusní resorty a wellness hotely.

Pokud hledáte ubytování v Bulharsku, oblíbenou možností jsou rodinné hotely a penziony, které nabízejí pohodlí a útulnost za dostupnou cenu. Mnoho z těchto zařízení se nachází v blízkosti turisticky atraktivních oblastí, jako jsou pláže nebo horské oblasti. Další možností jsou také apartmány nebo pronájem soukromých domů, které mohou být ideální pro rodiny nebo skupiny přátel. Pokud preferujete luxusnější ubytování, najdete v Bulharsku také řadu pětihvězdičkových hotelů a rezortů, které nabízejí vysoce kvalitní služby a wellness centra.

Pokud jde o stravování, bulharská kuchyně nabízí bohatou paletu chutí a tradic. Roste zde řada zeleniny a ovoce, které je základem mnoha tradičních bulharský jídel. Nezapomeňte ochutnat slavné bulharské sýry, jako je feta či sirene, a také tradiční saláty a omáčky, které jsou často připravovány se zeleninou, jogurtem a olivovým olejem. Pro milovníky masa nebo mořských plodů se také nabízejí bohaté možnosti, jako například grilované maso, ryby či mořské plody. Většina bulharských restaurací nabízí také chutné nápoje, jako je slavná bulharská růžová vína či rakija, tradiční ovocný destilát. Ve městech najdete také mezinárodní kuchyni, včetně italské, francouzské, čínské a mnoho dalších.

Pro turisty z Bulharska, kteří se chtějí vydat do ostatních Schengenských států, je důležité si uvědomit, že budou muset absolvovat dodatečné kontroly na hranicích. Nicméně, Bulharsko samo o sobě poskytuje bohatou škálu možností ubytování a chutných jídel, které nezklamou ani ty nejnáročnější cestovatele.

9. Upozornění na bezpečnostní aspekty a zdravotnické záležitosti při cestování v Bulharsku a v Schengenské oblasti

Bezpečnostní aspekty a zdravotnické záležitosti jsou důležitými faktory při cestování v Bulharsku a v Schengenské oblasti. Ačkoli Bulharsko není součástí Schengenského prostoru, existuje několik bezpečnostních a zdravotnických aspektů, na které je třeba v této oblasti dávat pozor.

1. Bezpečnostní aspekty:

 • Při cestování v Bulharsku a v Schengenské oblasti je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření. Patří sem například udržování ostražitosti ohledně osobních věcí, zejména v přeplněných turistických oblastech a veřejných dopravních prostředcích.
 • Dále se doporučuje mít stále při sobě kopie důležitých dokumentů, jako je pas či občanský průkaz. V případě ztráty či krádeže Dokladu totožnosti je dobré mít kopii na ruce, abyste mohli požádat o nový na nejbližším Velvyslanectví Vaší země.
 • Pokud plánujete cestovat autem, je důležité respektovat dopravní předpisy dané země. Dbejte na rychlostní limity a omezujte konzumaci alkoholu před jízdou.

Zdravotnické záležitosti:

 • Při cestování v Bulharsku a v Schengenské oblasti je důležité mít sjednané zdravotní pojištění, které pokrývá všechny možné lékařské výlohy a náklady na případnou hospitalizaci.
 • Je rovněž vhodné očkovat se proti běžným nemocem, které by mohly být v dané oblasti vyskytovat. Nejlepší je konzultovat očkování s odborným lékařem, který vám poradí na základě aktuálních zdravotních doporučení a informací.
 • Veškeré léky a osobní zdravotní potřeby byste měli mít sebou vždy v dostatečném množství a v originálním balení. Mějte také na paměti, že léky obsahující návykové látky mohou podléhat přísnějším předpisům, proto je nutné si zjistit přesné informace ohledně jejich přepravy.

Na závěr je důležité si uvědomit, že Bulharsko je členem Evropské unie, ale ne Schengenského prostoru. To znamená, že při cestování do Bulharska budete muset absolvovat obvyklé hraniční kontroly. Přesto je zde mnoho výhod, které Bulharsko cestovatelům nabízí. Od úchvatných přírodních krás po bohatou kulturní a historickou dědictví, zemi v západním Balkánu najdete pro všechny typy dovolené. Ať už toužíte po brodění slunečnými plážemi na pobřeží Černého moře, ochutnání lahodné bulharské kuchyně nebo návštěvě starobylých památek, Bulharsko vám to všechno nabízí.

Pokud plánujete cestu do Bulharska, je dobré si dopředu zjistit vízové a cestovní požadavky a uvědomit si, že při cestování do zemí Schengenu budete muset projít přes hraniční kontrolu. Pamatujte také na to, že byste měli mít s sebou platný cestovní pas.

Ještě jednou zdůrazňujeme, že Bulharsko je skvělou volbou pro vaši příští dovolenou. Od krásné přírody až po fascinující kulturu může nabídnout nezapomenutelné zážitky. Takže neváhejte a vydejte se na cestu objevování tohoto úžasného kousku Evropy.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *