Ceny Bulharsko: Kolik zaplatíte za běžné věci?
·

Ceny Bulharsko: Kolik zaplatíte za běžné věci?

Rádi cestujete do Bulharska, ale zajímá vás, kolik tu mohou stát věci, což nás pochopitelně fascinuje všechny nejvíc. Ceny v zemi jako je Bulharsko mohou být docela pohlcující, obzvláště pokud si nestanovíte jasný rozpočet. V tomto článku vám poskytneme užitečnou představu o běžných věcech, za které zaplatíte při návštěvě Bulharska. Od jízdného v městské dopravě, po náklady na večeři v místní restauraci. Takže, pokud jste zvědavý, jaké jsou ceny v této krásné zemi, nechte se vést touto informativním průvodcem.
Ceny potravin v Bulharsku

Ceny potravin v Bulharsku

V Bulharsku se ceny potravin mohou lišit v závislosti na oblasti a typu obchodu, avšak obecně platí, že jídlo je zde poměrně cenově dostupné. Níže uvádíme příklady cen za některé běžné potraviny.

Ovoce a zelenina:

  • Banány – průměrně 2,50 Kč za kg
  • Jablka – průměrně 1,50 Kč za kg
  • Rajčata – průměrně 3,50 Kč za kg
  • Okurky – průměrně 4 Kč za kg
  • Salát – průměrně 2 Kč za hlávku

Mléčné výrobky:

Produkt Cena
Mléko (1 litr) průměrně 12 Kč
Jogurt (200 g) průměrně 4 Kč
Sýr (100 g) průměrně 7 Kč
Máslo (250 g) průměrně 15 Kč

Je třeba si uvědomit, že ceny se mohou mírně lišit v závislosti na sezóně a místě, kde nakupujete. Přesto však Bulharsko nabízí příznivé ceny potravin, což je skvělá zpráva pro turisty i místní obyvatele.

Ceny ubytování v Bulharsku

Ceny ubytování v Bulharsku

se liší v závislosti na destinaci, typu ubytování a sezóně. V obecnosti lze říct, že v Bulharsku můžete najít ubytování pro každou rozpočtovou kategorii. Od luxusních hotelů a resortů až po levné hostely a apartmány. Cena za noc ubytování v Bulharsku se pohybuje od 20 eur za noc v hostelu až po 150 eur a více v luxusních hotelech nebo rezortech.

V populárních destinacích jako je například Sluneční pobřeží nebo Zlaté písky jsou ceny ubytování obvykle vyšší, zejména během letní sezóny. Na druhou stranu, méně turisticky navštěvované oblasti a menší města nabízejí cenově dostupnější možnosti ubytování. Pokud preferujete trochu luxusu za rozumnou cenu, doporučuji se vydat do menších letovisek nebo do vnitrozemí, kde příjemné hotely a apartmány nabízejí příjemné služby za příznivější ceny.
Ceny dopravy v Bulharsku

Ceny dopravy v Bulharsku

Chystáte se do Bulharska a zajímá vás, jaké jsou ceny dopravy v této zemi? Nemusíte se bát, Bulharsko patří mezi turisticky dostupné země, a proto jsou i ceny dopravy příznivé a dostupné pro každého. Zde je přehled cen za běžné věci, které váš pobyt v Bulharsku zpříjemní.

Jedním z nejlevnějších způsobů dopravy v Bulharsku je MHD. V hlavním městě Sofii si můžete zakoupit denní jízdenku v ceně pouhých 2,40 leva (asi 40 korun). Tato jízdenka vám umožní cestovat metrem, tramvajemi, autobusy nebo trolejbusy po celém městě. V ostatních částech Bulharska jsou ceny též velmi přijatelné – například v Plovdivu zaplatíte za 30minutovou jízdenku 1,40 leva (cca 23 korun).

Dopravní prostředek Cena
Metro v Sofii 1,60 leva
Tramvaj v Sofii 1 leva
Autobus v Plovdivu 0,50 leva

Pokud nechcete využívat MHD, můžete se rozhodnout pro cestování taxíkem. Ceny za taxi v Bulharsku jsou rovněž velmi příznivé. V Sofii zaplatíte za cca 5 km dlouhou jízdu kolem 8 leva (přibližně 130 korun), což je zhruba o polovinu méně než v České republice. Nejznámější taxisluzby v Bulharsku jsou Ok Supertrans, Yellow Taxi nebo Green Taxi, které mají dlouholetou tradici a spolehlivé řidiče.

Ceny turistických atrakcí v Bulharsku

Ceny turistických atrakcí v Bulharsku

Bulharsko je známé svými krásnými turistickými atrakcemi a dostupnými cenami. Jestliže se chystáte navštívit tuto zemi, můžete se těšit na úžasnou dovolenou bez vyčerpání své peněženky. Zaplatit za běžné věci v Bulharsku je velmi příznivé, ať už jde o jídlo, ubytování nebo vstupné do atrakcí.

Pokud máte chuť ochutnat místní kuchyni, budete příjemně překvapeni, jak levné jsou ceny jídel v restauracích. Například porce čerstvého a chutného ovoce na pláži vás může stát jen pár korun. Stejně tak pokud se rozhodnete zajít do restaurace, můžete očekávat, že zaplatíte přibližně 150-200 Kč za tříchodové menu. Nezapomeňte ochutnat i tradiční bulharská jídla, jako je šopský salát nebo musaka.

Pokud plánujete navštívit některé turistické atrakce, budete mít radost z cen vstupenek. Například vstup do slavného Nesebaru, které je zařazeno na seznamu Světového dědictví UNESCO, stojí jen kolem 80 Kč za dospělou osobu. Další oblíbené atrakce, jako je památník Cyriákovej průlivu nebo Bulharské muzeum vojenství, mají také příznivé ceny vstupenek. Celkově lze říci, že jsou skvělé a umožňují vám prozkoumat všechno, co tato země má nabídnout, bez velkého zatížení vašeho rozpočtu.
Ceny veřejné dopravy v Bulharsku

Ceny veřejné dopravy v Bulharsku

Veřejná doprava je populárním způsobem přesunu v Bulharsku a nabízí mnoho možností cestování po celé zemi. Ceny pro veřejnou dopravu se liší podle různých faktorů, jako je typ dopravy, vzdálenost a lokalita. Pokud plánujete cestovat po Bulharsku a využívat veřejnou dopravu, je důležité být obeznámen s cenami, abyste měli představu o svém rozpočtu.

Autobusová doprava je velmi rozšířená a běžná ve většině měst v Bulharsku. Ceny autobusové dopravy se obvykle pohybují v rozmezí 1–3 leva za jednorázovou jízdenku. V některých městech, jako je Sofia nebo Varna, jsou také k dispozici i odběrové karty, které poskytují slevy na více jízd.

Přeprava metrem je také oblíbená zejména v hlavním městě Sofii. Ceny za metropolitní jízdenku jsou v rozmezí 1,60–2,00 leva. Kromě metra má Bulharsko také rychlodrážní systém, který je vhodný pro cestování mezi většími městy. Cena na této trase se může pohybovat od 10 do 20 levů v závislosti na vzdálenosti.
Ceny restaurací v Bulharsku

Ceny restaurací v Bulharsku

Ceny v restauracích v Bulharsku se mohou lišit v závislosti na místě a typu zařízení. Pokud se rozhodnete jít do místních restaurací ve vnitřních částech měst, můžete očekávat přiměřené ceny. Za běžné jídlo v prostředně velké restauraci ve městě jako Sofia nebo Varna zaplatíte v průměru kolem 100-150 korun. V místních hospůdkách a menších rodinných podnicích si můžete užít autentickou bulharskou kuchyni za nižší ceny, průměrně kolem 80-120 korun na jídlo. Ovšem ve vyhlášených turistických letoviscích jako je Sluneční pobřeží nebo Zlaté písky, budou ceny o něco vyšší. Za podobné jídlo v turisticky oblíbené restauraci byste mohli zaplatit kolem 150-200 korun. Je dobré dát si pozor na větvené ceny v menu, které mohou být vyšší pro turisty.

V Bulharsku si můžete vychutnat také rozmanité nápoje v restauracích, které jsou obvykle cenově dostupné. Čerstvý ovocný džus nebo limonády si můžete pochutnat za cenu kolem 30-50 korun. Místní pivo, které je v Bulharsku velmi populární, stojí přibližně 30 korun za půllitr. Pokud preferujete víno, můžete ochutnat místní odrůdy za cenu kolem 100-200 korun za láhev. Pokud jste milovník kávy, můžete si vychutnat šálek espresso za zhruba 40 korun. Je důležité si uvědomit, že nápojové a jídelní ceny v restauracích se mohou měnit v závislosti na sezóně a oblíbenosti turistických lokalit.

Ceny alkoholických nápojů v Bulharsku

Ceny alkoholických nápojů v Bulharsku

Začínáte plánovat svou dovolenou v Bulharsku a zajímá vás, kolik budete muset utratit za alkoholické nápoje? Nebo se prostě jenom zajímáte o ceny alkoholu v této zemi? V tom případě se připravte na dobrou zprávu – alkoholické nápoje v Bulharsku jsou obvykle mnohem levnější než v jiných částech Evropy.

Jedno z nejpopulárnějších míst v Bulharsku, kam turisté míří za levným alkoholem, je slavné letovisko Sunny Beach. Zde můžete zakoupit láhev piva v průměru za 1,50 EUR, což je cenově velmi přijatelné. Pokud preferujete víno, můžete se těšit na široký výběr bulharských vín za nádhernou cenu 4-6 EUR za lahev. I tvrdý alkohol je dostupný za přijatelnou cenu, s vodkou a rumem přibližně za 8-10 EUR za láhev. V místních restauracích jsou ceny alkoholu obecně nižší než ve velkých městech, takže si můžete dopřát osvěžující koktejl či drink za velmi přijatelnou cenu.

Pokud si rádi zabalíte alkohol na pláž nebo si ho vychutnáváte na hotelovém balkonu, můžete také využít výhodné ceny v místních obchodech. Na příklad, dobrodruzi milující whisky mohou zakoupit láhev slavné škotské whisky za 15-20 EUR, zatímco populární rumy jsou dostupné kolem 10-15 EUR za lahvičku. Jasně je tedy vidět, že pokud plánujete dovolenou plnou odpočinku a zábavy s oblíbeným alkoholem v ruce, Bulharsko je správnou volbou pro vás.
Ceny suvenýrů v Bulharsku

Ceny suvenýrů v Bulharsku

V Bulharsku jsou suvenýry populární součástí místní kultury a mnoho turistů se rádo vrací s jedinečnými dárky a památkami domů. Pokud vás zajímá, kolik můžete očekávat zaplatit za různé suvenýry v Bulharsku, zde je přehled cen:

Keramika: Pokud máte rádi tradiční bulharskou keramiku, můžete očekávat zaplatit kolem 10-20 eur za menší dekorativní talíř nebo mísy. Větší keramické vázy a hrnce se pohybují v cenovém rozmezí 20-40 eur. Mnoho obchodů nabízí také různé sady keramického nádobí, které jsou skvělým dárkem.

Tílka s bulharským vzorem: Pokud hledáte módní suvenýr, tílka s bulharským vzorem jsou velmi populární. Cena tílků se liší v závislosti na kvalitě materiálů a designu, ale většinou se pohybují kolem 10-20 eur. Mnoho obchodů nabízí také trička s bulharskými motivy, která jsou cenově dostupnější.

Suvenýr Cena (v eurech)
Keramický talíř 10-20
Keramická váza 20-40
Tílko s bulharským vzorem 10-20

Dále je možné zakoupit také bulharské tradiční výrobky jako jsou ručně vyřezávané dřevěné hračky, výšivky nebo dřevěné hudební nástroje. Cena těchto suvenýrů se liší v závislosti na jejich velikosti a složitosti, ale obecně se pohybuje kolem 5-30 eur. Nezapomeňte vyjednávat o ceně, protože mnoho obchodníků je ochotných se dohodnout na nižších cenách při větším nákupu.

Doufáme, že vás náš článek o cenách v Bulharsku zaujal a poskytl vám užitečné informace. Zjistili jsme, že Ceny v Bulharsku jsou relativně nízké ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Například běžné potraviny jsou cenově dostupné a restaurace nabízejí cenově výhodné jídlo. Doprava je také relativně levná v porovnání s jinými evropskými destinacemi.

Co se týče ubytování, zjistili jsme, že ceny se liší v závislosti na oblasti a sezóně. Turistická centra mají tendenci být dražší, zatímco menší města a venkovské oblasti nabízejí levnější možnosti. Pamatujte však, že ceny se mohou odlišovat i v rámci jednoho města.

V oblasti zábavy a volnočasových aktivit jsme zjistili, že ceny jsou také příznivé. Vstupné do atrakcí a muzeí je často levné a různé turistické aktivit, jako je potápění nebo plavání s delfíny, jsou také cenově dostupné.

Celkově lze tedy říci, že náklady na běžné věci v Bulharsku jsou relativně nízké. Při plánování vaší cesty můžete očekávat cenovou výhodu a příjemné překvapení. Doufáme, že vám naše informace pomohou naplánovat vaši cestu a ušetřit peníze.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *